5 years ago

Świeckie święto

Niezwykłe wydarzenia ostatnich dni, które miały miejsce w naszym kraju (przykrywając bardzo ważne wydarzenia ze świata) zapoczątkowane przez równie niezwykły 1 mord przynaglają mnie do napisania kilku słów, wręcz wykrzyczenia ich zwłaszcza że nic innego zrobić nie mogę. Nie ma do tego lepszej platformy niż steem, więc chociaż obawiam się że część społeczności nabierze do mnie negatywnego stosunku, nazwie hejterem to piszę i mam nadzieję wam drodzy czytelnicy uda się doczytać do końca wszystkie zaplanowane 3 posty.

Zbrodnia (każde morderstwo to zbrodnia) zabicia Adamowicza wydarzała się w pewnym konkretnym miejscu i kontekście i w tym kontekście trwa i jest używana. Zanim więc przejdę do tekstu bezpośrednio dotyczącego tego wydarzenia muszę ten kontekst zobrazować. Może ściślej mówiąc przedstawić go tak jak ja go widzę i uznaję za prawdziwy, bo z pewnością duża część z was, a na pewno większa część społeczeństwa w PL się ze mną nie zgodzi.

Tym kontekstem nie jest jak pewnie niektórzy z was pomyśleli "atmosfera hejtu" czy inne dyrdymały powtarzane dziś wszędzie. Tym kontekstem jest bardzo specyficzne, a przeze mnie oceniane jednoznacznie negatywnie wydarzenie cykliczne pod nazwą WOŚP. W przeciwieństwie do większości społeczeństwa nie dość że krytykuje pewne jej aspekty i zwłaszcza lidera, to inaczej od sporej części krytyków uważam istnienie WOŚP za całkowicie złe. Nie ma więc we mnie tego "centryzmu", że no wprawdzie są pewne wypaczenia, ale zasadniczo WOŚP jednak pomaga dzieciom. Nie. To jest złe, szkodliwe przedsięwzięcie i cieszyłbym się gdyby upadło.

Post ten jednak nie ma przedstawić mojej całościowej opinii o tym wydarzeniu ani nikogo przekonać do mojego zdania, a jedynie przedstawić czym w rzeczywistości jest to wydarzenia i dlaczego jest to ważne w kontekście wydarzeń obecnych.

Trzy Kłamstwa

Zanim stwierdzimy czym jest to wydarzenia należy je w miarę możliwości odkłamać, zdrapać pozłotko które na nim zostało umieszczone tak by nie zniekształcało odbioru rzeczywistości.

"Pozłotko" WOŚPu opiera się na ile jestem w stanie to stwierdzić 3 wielkich kłamstwach: Kłamstwo Istotności, Kłamstwo Lidera i Kłamstwo Intencji.

Pierwsze z nich, niezwykle brzemienne w skutkach jeśli chodzi o jakiekolwiek próby rozmowy o tej organizacji dotyczy tego jak wielkie znaczenia ma to co WOŚP i jego zwolennicy robią. Z wytworzonej iluzji ludzie mają wrażenie że dzięki tej corocznej zbiórce Służba Zdrowia dostaje taki zastrzyk pieniędzy że ma to wielkie znaczenia dla jej funkcjonowania. W starciu z liczbami ta opinia oczywiście nie jest w stanie się utrzymać. Ilość zebranych przez WOŚP pieniędzy w zeszłym niezwykle rekordowym roku (105 milionów) to zaledwie ~ 0,125% (sic!) wydatków NFZ (do tego dochodzą wydatki bezpośrednio z budżetu Państwa około 10 miliardów). Mówiąc więc inaczej pieniądze które zbiera WOŚP są nieznaczące. Drugim aspektem tego samego kłamstwa jest słynne i bardzo często powtarzane "dzięki sprzętowi WOŚP moje dziecko żyje". Przede wszystkim żyje dzięki lekarzom, to oni, a nie sprzęt ratuje życie(jeszcze), sprzęt jest tylko pomocą, oczywiście im lepszy sprzęt tym lekarze mają większe możliwości pomocy. Jednak to stwierdzenie sugeruje, że gdyby nie sprzęt od WOŚP to moje dziecko by zmarło. Po pierwsze nie wiemy czy bez tego konkretnego sprzętu by się nie udało uratować danego dziecka, a po drugie i znacznie ważniejsze jeśli by WOŚP nie kupił tego sprzętu to nie da się stwierdzić że dany szpital inną drogą by takiego sprzętu nie nabył. Zatem po pierwsze fundusze WOŚP są nieznaczące dla całego ogromu wydatków państwa na Służbę zdrowia, a po drugie jest wielkim nadużyciem mówienie że "WOŚP ratuje życie", nie, WOŚP jedynie w sposób niewielki odciąża budżety wybranych szpitali w zakresie zakupu konkretnych sprzętów.

Drugie kłamstwo dotyczy lidera tej organizacji Pana Owsiaka. Ponieważ mamy w internecie osobę (może trochę szurniętą, czy zafiksowaną ale rzetelną i dzięki rozprawom sądowym zweryfikowaną), która szczegółowo zajmuje się dokonaniami i życiem "Jurka" nie będę wgłębiał się w szczegółu. Możecie z łatwością wygooglać wszelkie informacje u blogera Matki Kurki. To co jednak ważne to dwuaspektowość tego kłamstwa która ma brzemienne skutki. Po pierwsze kłamstwo to czyni z J.O. autora sukcesu WOŚPu, ignorując fakty że impreza została wypromowana i napompowana przez wpływowe ośrodki władzy politycznej i biznesowej. W wyniku tego WOŚP jawi się jako wielkie przedsięwzięcie Pana Owsiaka gdy tymczasem jest on "jedynie" twarzą i "wodzirejem". Drugie kłamstwo dotyczy samej osoby Owsiaka czyniąc z niego niejako świeckiego świętego potępiając wszelką krytykę skierowaną w jego stronę. To sprytne wielkie kłamstwo że "Jurek ratuje dzieci" daje mu możliwość swobodnego bardzo negatywnego działania zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej co jest najgorsze (jest szerzycielem ideologi która zasadniczo jest sprzeczna z dobroczynnością, a zwłaszcza z pomaganiem słabszym i bezbronnym dzieciom).

Ostatnie, największe i najbardziej obrzydliwe kłamstwo dotyczy intencji WOŚPu. W ogólnym odbiorze (które podobnie jak lidera tak i całą organizację "uodparnia" na wszelką krytykę) cała organizacja ma na celu pomaganie dzieciom czy wręcz "ratowanie" dzieci. Pomijając że WOŚP jedynie (głównie) odciąża budżety szpitali, a więc nikogo nie ratuje (no ale już załóżmy że robi to "pośrednio") to niestety dzieci są tutaj tylko i wyłącznie narzędziem. Przyjrzyjcie się organizacji tej imprezy, na czym ona polega. Mamy koncerty (większe i mniejsze) organizowane lub współorganizowane przez lokalne władze, na których to imprezach przedstawiciele władz przychodzą się pokazać, mamy głośne aukcje w których celebryci, politycy, znani i mniej znani ludzie wystawiają cenne rzeczy na aukcję zazwyczaj głośno to ogłaszając, często (co niezmiernie mnie śmieszy) przedmiotem takiej aukcji jest spędź godzinę z iksisińskim, zjedz kolację z Pietrasińską, odwiedź nasze radio i poprowadź z nami audycję itd, mamy wielkie firmy które wrzucają reklamy mające skojarzyć ich firmę z "serduszkiem"; "kup nasz produkt - ratuj dzieci", mamy wreszcie słynne puszki i nagrody za wrzucenie do nich kasy - nalepki z sercem. Wszystko to kręci się w okół nie dzieci, ale w okół tych którzy rzekomo pomagają2, celem całej imprezy jest promocja, promocja osób, a od paru lat również firm, celem jest również dobre samopoczucie, a nawet poczucie wyższości "szeregowych" darczyńców: "mam serduszko - ratuję dzieci zobacz mnie!". Dzieci i ich rzekome ratowanie stają się jedynie środkiem, narzędziem które daje możliwość promocji i zatyka usta wszystkim krytykom.

Świeckie Święto

Gdy już zdjęliśmy osłonę kłamstw możemy z większą łatwością dojrzeć i zrozumieć czym jest ta "Orkiestra". O dziwo z pomocą w tym zadaniu przychodzi nam pewien profesor mocno sympatyzujący z ową imprezą (i jej ideologią), niejaki Hartman. W swoim blogowym wpisie "Zabić Owsiaka!" (zresztą niezwykle zabawnym w swej skrajnej, ślepej nienawiści) wprost mówi czym jest WOŚP - świeckim świętem, laickiej Polski. Tak, w rzeczy samej tym właśnie jest i po to została powołana do życia. Ponieważ elita nazwijmy ją liberalno-lewicowa jest zarówno wroga Kościołowi (zwłaszcza Rzymskiemu) jak i patriotyzmowi (zwłaszcza opartemu na historii i celebracji tradycji) miała problem z brakiem swoich świąt. Jak wiemy Polacy są raczej akcyjni, dlatego święta, które wiążą się z akcjami są bardzo dobrym narzędziem do "zarządzania" emocjami Polaków. Komuniści też to widzieli i starali się organizować różne świeckie święta i wydarzenia (z wcale niezłym powodzeniem), dopiero jednak WOŚP, który zaistniał w już wolnej od przymusowego świętowania Polsce3 był tym czego ta elita potrzebowała. Wielkim wydarzeniem które rządzi emocjami Polaków, a jest jednocześnie całkowicie świeckie i wolne od wpływów zarówno Kościelnych jak i tradycji polskich4. Uważam, że każdy powinien mieć świadomość, możliwie pełną, w czym uczestniczy i dlaczego. Tak więc moi drodzy, uczestnicząc w WOŚP uczestniczycie w wielkim świeckim święcie, które jest elementem tworzenia laickiego państwa5. I tak jak w Bożym Narodzeniu nie chodzi o prezenty (chociaż to przyjemny element), tak w WOŚP nie chodzi o datki na sprzęt. Zapewne wielu wcale to nie będzie przeszkadzać i ok. To jest walka polityczna, kulturowa, cywilizacyjna nawet, ważne jednak żebyśmy walczyli możliwie w Prawdzie. Pragnąc klęski WOŚP nie jestem hejterem który żałuje na dzieci i wypomina innym ich dobroczynność. Jestem przeciwnikiem laickiego państwa i ideologii która za nim stoi.

Adamowicz

Co to wszystko ma wspólnego z zabójstwem prezydenta Gdańska. Ano bardzo wiele. Adamowicz był zagorzałym zwolennikiem laickiego państwa i zwolennikiem ideologii za nią stojących, powiedziałbym nawet tych skrajnie lewicowych. Znalazł się na scenie (na której w gruncie rzeczy umarł) właśnie dlatego że walczył o świeckie państwo. Jednakże, co już w tym tekście należy podkreślić bardzo mocno, a co rozwinę w drugim tekście, zginął nie z powodu tej walki. Śmierć poniósł dlatego że scena na której występował była nijak nie zabezpieczona. Być może częściowo winą należy obarczyć prawo i służby Państwa, które pozwoliły szaleńcowi groźnemu dla otoczenia opuścić więzienie i swobodnie działać. Jedyny związek z polityką (poza oczywiście faktem że Adamowicz był politykiem) jest taki, że przy organizacji tego koncertu, najpewniej w związku z toczoną wojną z obecnym rządem (lub po prostu ze względów finansowych, nie mam pewności), wykorzystano kruczek prawny i zamiast zgłosić organizację impresy masowej, zrobiono to poprzez "szczególne utrudnienia w ruchu drogowym", co automatycznie zmniejszało wymagania dotyczące bezpieczeństwa... Skąd więc to polityczne wzmożenie? Jeśli wiemy że WOŚP to element większego projektu jakim jest budowa w Polsce laickiego państwa, łatwiej nam będzie zrozumieć to co wydarzyło się w związku z tym zabójstwem i co dzieje się cały czas, a mianowicie bezwzględnym wywijaniem trupem zmarłego niczym cepem w politycznej wojnie z państwem opartym o tradycje i katolicyzm. Taka jest po prostu logika wojny tego typu.  1. Mord ten jest dla mnie niezwykły z paru względów, po pierwsze łatwość z jaką go dokonano, radość z jego dokonania i oczekiwanie na pojmanie. Po drugie niezwykła jest szybkość i sprawność w organizacji kłamstwa i politycznej walki związanej z tą śmiercią a rozpisaną nie tylko na Polską scenę, ale również międzynarodową. Po trzecie, chociaż chyba nikt nie jest w stanie przejrzeć myśli szaleńca to jednak Adamowicz jako obiekt ataku w celu zemsty za swoją odsiadkę i "tortury jest dziwny, ale może jest po prostu przypadkowy, może chodziło o kogokolwiek z władzą kto był "dostępny.
  2. To jest temat na cały duży post, ale uważam że pomoc jaką oferuje WOŚP jest w gruncie rzeczy toksyczna i nie chodzi tylko o słynne "daj wędkę zamiast ryby", ale pewną schizową pętle. Popatrzcie: Państwo (głównie samorządy) z pieniędzy publicznych (które mogły przeznaczyć za zakup sprzętu) współorganizują akcję w której ludzie dają kasę (samo-opodatkowanie), żeby wesprzeć państwowe szpitale. Znacznie prościej i sensowniej i wydajniej byłoby minimalnie podnieść podatki tworząc dedykowany fundusz do zakupu nowoczesnego sprzętu dla szpitali.
  3. W zasadzie świętowanie WOŚPu nie do końca jest dobrowolne. Uczestnicy tej organizacji stosują bowiem szantaż moralny, trudny do przezwyciężenia który można streścić "umierającym dzieciom nie chcesz pomóc?!", "jesteś przeciwko ratowaniu dzieci?!"
  4. Warto wiedzieć, że ta organizacja (nie mam wiedzy czy świadomie) naśladuje istniejącą w przeszłości imprezę w narodzie Niemieckim. Dokładniej rzecz biorąc gdy rządzili naziści. Z drugiej jednak strony warto wspomnieć że gdy u nas organizowano podobne rzeczy to nie jako "pomoc cykliczna" ale faktycznie jako wyjątkowa akcja pomocy w jakimś celu i wydaje się to znacznie bardziej sensowne i logiczne.
  5. Muszę tu powiedzieć, chociaż to temat na osobny duży może nawet nie jeden wpis, że idea laickiego Państwa w mojej ocenie jest po prostu okropna, jej różne odmiany doprowadziły już do najstraszniejszych zbrodni, jej przedstawicielami byli rzezający arystokrację i lud Wandei Francuscy Rewolucjoniści, mordujący milionami na całym globie komuniści, w gruncie rzeczy również naziści byli odmianą zwolenników laickiego państwa, pomimo używania pewnych religijnych symboli. Dziś za laickim państwem stoją ideologie które wprawdzie takich zbrodni na swoim koncie nie mają (czy aby na pewno? a aborcja w tym zwłaszcza eugeniczna? Eutanazja w tym zwłaszcza bez zgody zabijanego?), ale stoi za nimi podobny stosunek do człowieka i Boga i moralności.
  • 65Upvotes
  • $2.86Reward
  • 24Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments