5 years ago

Laicki Męczennik

Przede wszystkim dziękuję za odzew jaki otrzymałem za poprzedni wpis (dużo pozytywnego co mnie zaskoczyło), nawet za moje pierwsze downvoty, chociaż żałuję że ani @sister, ani @wadera nie zechciały podzielić się krytyczną opinią jak to bardzo ciekawie zrobił nomen omen @ciekawski, czy bardziej emocjonalnie @wzp za co im bardzo dziękuję. Zgodnie z tym co napisałem na początku tamtego postu mam 3 zaplanowane i to jest właśnie drugi.


Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Wojna cywilizacyjna

Ukazanie czym jest (zgodnie z moją wiedzą i analizą) WOŚP - a więc wielkim świętem w służbie ideologi w skrócie nazywanej laicką1, było niezbędne by ukazać szerszy kontekst tego co się aktualnie dzieje. Wszystko wtedy staje się bardziej zrozumiałe i logiczne (dla mnie).

Wojna zawsze jest czymś brutalnym i strasznym nawet tego typu która jest prowadzona w naszym społeczeństwie. Gdyby nie świadomość że tak jest nie byłbym w stanie zrozumieć, ani logicznie wyjaśnić słów szefa WOŚP, że oto za śmierć Adamowicza odpowiada Basia Piela, jej plastusie i TVP bo to puściła. Podobnie te wszystkie zarzuty wobec PiS łącznie z odlotem naszego niedoRzecznika Praw Obywatelskich Bodnara który chciał sprawdzać czy aby morderca nie był widzem TVP INFO bo to mógł być powód dlaczego zabił...

Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to po prostu walka o przejęcie władzy. Moim zdaniem jednak ta walka jest zbyt agresywna i szalona żeby chodziły tylko o to. Moim zdaniem w tej całej checy, bo ciężko to co wyprawia się w Polsce w mediach i polityce nazwać inaczej, chodzi o dwie rzeczy. Wymuszenie na PiSie i społeczeństwie wprowadzenia ścigania "mowy nienawiści" podobnej na zachodzie, która jest narzędziem cenzorskim w walce ideologicznej, drugim równie ważnym i z tym związanym jest wytworzenie ikony, męczennika, świętego związanego z ich ideologią (taki męczennik jest uzasadnieniem pierwszego, ale ma też szersze znaczenie o czym zaraz). Jak wspominałem, uważam że toczy się w naszym społeczeństwie jeden z wielu frontów wojny cywilizacyjnej. Wojna ta, ponieważ toczy się o dusze /umysły społeczeństwa nie toczy się na polu zbrojnym (przynajmniej nie u nas) lecz na informacyjnym i kulturowym. To co robią pewne grona polityczno spoleczne po morderstwie Adamowicza, z jaką szybkością i sprawnością, przy jednoczesnym rozminięciu się tych działań, słów itd z rzeczywistością wskazuje że nie jest to po prostu reakcja na wydarzenia, ale działanie w celu uzyskania konkretnych efektów.

Potrzeba Bohatera

Każda kultura i naród potrzebuje bohaterów by po pierwsze lepiej wiązać i spajać społeczność, po drugie by promować ważne postawy. To jakie postawy są ważne w danej kulturze zależy przede wszystkim od cywilizacji do jakiej dany obszar kulturowy można zaliczyć. Jest zatem naturalne, że jeśli na jednym obszarze walczą ze sobą dwie cywilizacje, a wojna idzie o przejęcie społeczeństwa, a nie pokonanie to dwie rywalizujące cywilizacje będą promować innych ludzi do bycia bohaterami.
Wspólnoty potrzebują różnych bohaterów, w tym politycznych bo polityka jest ważnym elementem życia człowieka, nawet dziś mimo takiego jej zohydzenia. PiS, który stał się (w zasadzie trochę wbrew swojej woli) politycznym obrońcą cywilizacji Łacińskiej w PL w ostatnich latach otrzymał swojego politycznego bohatera za sprawą śmierci jaką poniósł Lech Kaczyński z resztą delegacji na obchody Katyńskie. Nie miejsce tu by o tym dyskutować, ważne tylko by rozróżnić bohatera lokalnego i politycznego od globalnego i duchowego jakim jest np Jan Paweł II. W wypadku trwania wojny, reakcją na pojawienie się bohatera po drugiej stronie są dwa niezależne działania: dyskredytacja i odpowiedź. Niszczenie, czy na początku nie dopuszczanie do zaistnienia w świadomości społeczeństwa nowego bohatera jest myślę wszystkim znane, że przypomnę tylko walkę ze zniczami na Krakowskim w Warszawie. O ile jednak niszczenie przeciwnika jest łatwe do wdrożenia (niekoniecznie z sukcesem), o tyle wykreowanie odpowiedzi jest trudniejsze. Niestety jest tak, że najlepszymi bohaterami są ci już martwi. Nie mogą oni zepsuć już legendy, która się wokół nich stworzy. Najlepiej zaś żeby taki bohater zginął głośną śmiercią, to wzbudza większe emocje i lepiej zapada w ludzką duszę.

Fałszywy Męczennik

To że PO i cały jej obóz polityczny który stał się forpocztą cywilizacji laickiej 2 poszukują swojego politycznego bohatera, który zginął tragicznie powinno być jasne odkąd zrobili szopkę w okół okropnej tragedii tzw "szarego człowieka". Jednak chociaż tamto wydarzenie miało niewątpliwie charakter polityczny (ten biedny człowiek z problemami psychicznymi uwierzył w bzdury o końcu demokracji itd ) to było "tylko", tragedią "szarego człowieka", nie mogło to dać dość siły by stworzyć politycznego bohatera.

Co innego zamordowanie czynnego polityka, będącego w ostrym konflikcie z władzą centralną i to jeszcze na scenie ich wielkiego święta. To była okazja jakiej nie mogli odpuścić.

Zaznaczam że nie jestem z Gdańska, nie śledzę więc uważnie tamtejszej polityki lokalnej więc nie mam pełnego obrazu sytuacji. Niemniej Gdańsk to na tyle ważne miasto że część informacji przebija się do ogólnej opinii. Z tych informacji wiemy więc że Adamowicz miał problemy z prawem które pojawiły się jeszcze za PO. Był kontrowersyjny, a w niektórych mediach mówiło się że pod okiem Adamowicz w Gdańsku urosła mafia czy "Układ Gdański". Z tego powodu (być może również jakichś innych?) PO się od niego odcięła i to bardzo mocno, a w ostatnich wyborach kontrkandydat Adamowicza, młody Wałęsa startujący z ramienia PO bardzo mocno go krytykował. Wbrew więc obłudnym słowom i zachowaniu PO, Adamowicz nie był zaszczuwany przez PiS. Był krytykowany (często z tego co wiem zasadnie) przez swoich oponentów politycznych z różnych opcji. Co jest rzeczą naturalną i nie miało żadnego związku z dokonanym morderstwem. Adamowicz zginął, bo w Polsce bardzo często, również w wypadku tej imprezy WOŚP bardzo lekko podchodzi się do kwestii ochrony. Kpiną jest że w firmach ochraniarskich często i gęsto pracują staruszkowie, niepełnosprawni, nieletni czy inni którzy już nigdzie indziej nie mogli znaleźć pracy. To jest faktycznym powodem śmierci.

Kłamstwo o śmierci spowodowanej rzekomą nienawiścią, mową nienawiści jest potrzebne, bez niego bowiem nie da się wykorzystać Adamowicza w wojnie, nie da się go wykreować na bohatera i męczennika. Chciałbym wierzyć że tak ordynarne kłamstwo i tak bezczelne wykorzystywanie tej śmierci nie przyjmie się w społeczeństwie. Widzę jednak jaką siłę mają narzędzia manipulacji informacją, widzę jaką siłę ma to świeckie święto WOŚP, więc ta nadzieja jest płonna. Adamowicz zostanie bohaterem i męczennikiem cywilizacji laickiej. I chociaż to wyniesienie opiera się na kłamstwie to jestem przekonany, że jako już "zatwierdzony" bohater będzie rzecznikiem ideii których był orędownikiem za życia.

I to właśnie jest najgorsze i to właśnie powoduje moją złość zwłaszcza na udział Kościoła i polityków rządzących Polską w tym przedstawieniu, ale szerzej o tym napiszę w kolejnym poście.


  1. W publicystyce spotyka się różne określenia na grupę ludzi i poglądów o których mówię, mówi się o ideologii gender, o lewactwie, o cywilizacji śmierci itd. Moim zdaniem wszystkie te określenia są cząstkowe i nie oddają dobrze rzeczywistości. Moim zdaniem przewodnią myślą wszystkich nurtów ideologicznych zgromadzonych pod tymi hasłami jest chęć odrzucenia czy obalenia Boga. Większość cywilizacji jest związana z jakąś religią, z jakimś pojmowaniem Boga, ma to sens bo dzięki temu zostały ustanowione pewne prawa moralne. Nawet jeśli jednak nie jest oparta o religię, jak Chińska, to żadna nie była wroga Bogu, zwłaszcza Bogu którego obraz przedstawia Katolicyzm. Cywilizacja, którą tworzy (sztucznie ale z coraz większym powodzeniem) ideologia laicka chce wyprzeć Boga z systemu wartości, nie ma jedności czym Go zastąpić, jedni chcą jednostką, inni wspólnotą, inni technologią, a jeszcze inni pieniądzem i konsumpcją. To co łączy jednak to wrogość wobec Boga.

  2. Cywilizacja to "metodą ustroju życia zbiorowego” za Konecznym. Oznacza to w skrócie że cywilizacja to pewne prawa, które regulują funkcjonowanie życia społecznego. Laicka cywilizacja ma z tym problem bo jest ugrunotwana na zaprzeczeniu, a nie na pozytywnym przekazie. Te prawa więc podlegają ciągłym zmianom wraz z rozwojem walki ze starą, starymi cywilizacjami które swoje zasady wywiodły z religii. Dziś te prawa skupiają się wokół wolność do zabijania niepotrzebnych czy nienarodzonych, do likwidacji rozróżnienia płci, do zniesienia więzów rodziny do wolności od narodowych tradycji itd.

  • 41Upvotes
  • $1.44Reward
  • 14Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments